Seria Poniedziałek z Prawem medycznym - Słowo wstępu
Przeglądając blogi poświęcone tematyce prawa medycznego bardzo często spotykamy się z ujęciem tego tematu z perspektywy pacjenta lub osoby, której prawa w przedmiotowym zakresie zostały naruszone. Przybliżenie powyższych zagadnień zdecydowanie jest potrzebne, jednak my zdecydowaliśmy się w serii najbliższych wpisów przybliżyć Państwu problematykę szeroko pojętego prawa medycznego z perspektywy lekarza oraz placówki medycznej.
Wieloletnie doświadczenie wynikające z obsługi wspomnianych podmiotów pozwala nam na wysunięcie wniosków, iż ogólna wiedza w tym zakresie wymaga doprecyzowania. Naszym celem jest ujęcie jej w sposób czytelny i zrozumiały dla każdej osoby zainteresowanej tematem.
Nie lada wyzwaniem są również liczne nowelizacje przepisów w tym zakresie, których śledzenie sprawia problemy, a ich interpretacja przyprawia o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie medycznym.
Czego dokładnie będą dotyczyć wpisy na blogu?
W pierwszej kolejności skupimy się na tematyce dotyczącej odpowiedzialności cywilnej lekarzy. Opiszemy dokładnie na czym ww. odpowiedzialność polega oraz jakie obowiązki powinien spełnić lekarz, aby nikt nie kwestionował faktu dołożenia przez niego należytej staranności przy wykonywaniu zawodu. W tym zakresie nie zapomnimy również o odpowiedzialności cywilnej pielęgniarki, położnej i personelu medycznego, a także – co najważniejsze – o odpowiedzialności cywilnej zakładu leczniczego prowadzonego w różnych formach prawnych.
Poświęcimy również uwagę problemowi tego, jak powinna wyglądać i jak skonstruować wyczerpującą zgodę pacjenta, a także na czym się skupić pod względem formalnym w trakcie wizyty lekarskiej.
Nie będziemy również unikać tematów trudnych i dla niektórych kontrowersyjnych, np. tematyki prokreacji medycznie wspomaganej i prawych aspektów sztucznego zapłodnienia, zastępczego macierzyństwa, zapłodnienia in vitro, a także zapłodnienia post mortem.
Ciekawym aspektem godnym poruszenia jest również aspekt odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez leki (odpowiedzialność producenta leków, apteki, a także państwa), co również zostanie uwzględnione w niejednym blogowym wpisie.
Jeżeli powyższe zapowiedzi wzbudziły Państwa zainteresowanie to zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszych wpisów.
Już wkrótce pojawi się pierwszy merytoryczny wpis w tej jakże ciekawej tematyce.
Do usłyszenia!