Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną
W związku ze zmianami w zakresie podatku CIT, które dotknąć mają spółki komandytowe w 2021 r. wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą formy prawnej swojej działalności. Często wybierana i lubiana dotychczas spółka komandytowa (zwłaszcza w połączeniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jako komplementariuszem) co do zasady przestaje być podatkowo atrakcyjną opcją. Niektórzy przedsiębiorcy drogi ucieczki przed niekorzystną nowelizacją poszukują w przekształceniu spółki komandytowej w inną spółkę osobową – spółkę jawną. W tym wpisie krok po kroku zostaną przedstawione podstawy takiego przekształcenia.
Kodeks spółek handlowych dopuszcza zmianę formy prawnej działalności poprzez przekształcenie zarówno spółek osobowych, jak i spółek kapitałowych.
Planujący przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną muszą wiedzieć, że składa się ono z kilku etapów.
1. Sporządzenie planu przekształcenia
Pierwszym krokiem będzie sporządzenie planu przekształcenia spółki. Plan przygotowywany jest przez wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki. W przypadku spółki komandytowej są to najczęściej komplementariusze. Plan przekształcenia sporządza się w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Obligatoryjnym elementem planu przekształcenia jest informacja o wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej, którą czerpie się ze sprawozdania finansowego sporządzanego przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe spółki przekształcanej. Pamiętać trzeba, że obowiązkowymi załącznikami do planu przekształcenia są:
a. projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
b. projekt umowy spółki jawnej, która ma powstać,
c. sprawozdanie finansowe, na podstawie którego określana była wartość bilansowa spółki.
Wraz z nowelizacją z marca 2020 r. zniesiono obowiązek poddawania badaniu przez biegłego rewidenta planu przekształcenia (wyjątkiem jest przekształcanie spółki w spółkę akcyjną).
W powyższym kształcie plan przedłożyć trzeba wspólnikom nie później niż do końca następnego miesiąca po sporządzeniu sprawozdania finansowego.
2. Zawiadamianie wspólników
Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów spółka zawiadamia wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki dwukrotnie, w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.
Zawiadomienie powinno:
a. zawierać istotne elementy planu przekształcenia,
b. zawierać istotne elementy opinii biegłego rewidenta z badania planu przekształcenia, jeżeli mimo braku obowiązku zdecydowano się na zlecenie jej sporządzenia,
c. określać miejsce oraz termin, w którym wspólnicy spółki mogą się zapoznać z pełną treścią planu i załączników, a także opinią biegłego rewidenta,
d. zawierać w załączniku projekt uchwały o przekształceniu oraz projekt umowy spółki przekształconej (nie dotyczy to przypadku, w którym zawiadomienie jest ogłaszane).
3. Uchwała w sprawie przekształcenia spółki
Po upływie terminów zawiadomień wspólnicy podejmują uchwałę w sprawie przekształcenia spółki. Za przekształceniem wypowiedzieć się muszą jednomyślnie wszyscy wspólnicy, niezależnie od przysługujących im uprawnień do prowadzenia spraw spółki (a więc zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze). Obligatoryjnymi elementami uchwały są:
a. typ spółki, w jaki spółka zostaje przekształcona – czyli ze spółki komandytowej w spółkę jawną,
b. nazwiska i imiona wspólników prowadzących sprawy spółki i mających reprezentować spółkę przekształconą,
c. zgoda na brzmienie umowy spółki jawnej, która ma powstać.
Uchwała powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.
Dużym ułatwieniem jest skutek, jaki z podjęciem uchwały wiąże kodeks spółek handlowych. Podjęcie uchwały o przekształceniu zastępuje bowiem zawarcie umowy spółki przekształconej – spółki jawnej oraz powołanie organów tej spółki.
4. Wpis przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym
Ostatnim etapem będzie wniosek o wpis przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek taki składają wszyscy wspólnicy mający prawo reprezentacji spółki.
Spółka komandytowa staje się spółką jawną z chwilą wpisu spółki jawnej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę komandytową.
Za wpis przekształconej spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego pobierana jest opłata w kwocie 500 zł. Dodatkowo wymagana jest opłata w kwocie 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w przeprowadzeniu procesu przekształcenia - zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.