Blog kancelarii

Aktualności oraz wpisy blogowe kancelarii


Czym jest Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i kto podlega wpisowi do tego Rejestru?

W ostatnim wpisie, wspomnieliśmy jedynie o tym, iż istnieje Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (zwany dalej: rejestrem).

Czym tak naprawdę jest ww. rejestr? Kto jest obowiązany do wpisania się do tego rejestru i co grozi za brak wpisu? Tego dowiecie się już za chwilę uważnie zapoznając się z poniższym wpisem.

Zgodnie z art. 100 ust. 1, art. 101 ust. 1, 102 ust. 1, 102a ust. 1 Ustawy o działalności leczniczej:

1)    podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy,

2)    lekarz, który zamierza wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej,

3)    pielęgniarka, która zamierza wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej,

4)    fizjoterapeuta, który zamierza wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej

składa organowi prowadzącemu rejestr wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Zatrzymajmy się chwilę w tym miejscu i zadajmy sobie pytanie: a co jeżeli lekarz, pielęgniarka lub fizjoterapeuta nie chce wykonywać zawodu w ramach działalności leczniczej? Ma do tego prawo. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 i 2 Ustawy o działalności leczniczej lekarz/pielęgniarka/fizjoterapeuta mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej, co oznacza, iż nie mają takiego obowiązku. Należy wskazać, iż działalność zawodowa tych grup może być prowadzona w formie innej niż działalność lecznicza, np. na podstawie stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem działalności leczniczej. W takim przypadku to podmioty zatrudniające ww. osoby prowadzą działalność leczniczą, a nie one same.

Co do kwestii lekarza, pielęgniarki, czy fizjoterapeuty chcących wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej to nie ma wątpliwości, że do ww. rejestru muszą się wpisać. Nasuwa się jednak pytanie kogo można uznać za podmiot zamierzający wykonywać działalność leczniczą (czyli kto w praktyce podlega wpisowi do rejestru). W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam zapisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a dokładnie art. 5 pkt 41 lit. a) i b), który to artykuł wyraźnie rozdziela (1) podmiot wykonujący działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej oraz (2) osobę fizyczną inną niż podmiot wykonujący działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Dodatkowo, zgodnie z art. 5 ust. 3 Ustawy o działalności leczniczej wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej nie jest prowadzeniem podmiotu leczniczego.

No dobrze, ale co to oznacza w praktyce?

Osoby, które uzyskały fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i niebędące lekarzami, pielęgniarkami oraz fizjoterapeutami (np. rehabilitant, psycholog) i udzielają ich jedynie w ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie są zaliczane do podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a w związku z tym nie muszą dokonywać wpisu do przedmiotowego rejestru. Taki obowiązek zaistniałby, gdyby ww. osoby chciały przekształcić się w podmiot leczniczy w rozumieniu ustawy, co wiązałoby się z koniecznością utworzenia zakładu leczniczego.

Należy jeszcze raz podkreślić, iż ww. wyjątek nie dotyczy lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów, którzy wykonują zawód w ramach działalności leczniczej, gdyż te osoby są wprost wymienione w ustawie jako podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru.

W tym miejscu warto też podkreślić różnicę pomiędzy osobą wykonującą zawód medyczny a działalnością podmiotu leczniczego. Osoba wykonując zawód medyczny w formie praktyki zawodowej świadczy usługi zdrowotne osobiście – jej wykształcenie i doświadczenie pozwalają na osobiste udzielanie świadczeń zdrowotnych. Przy prowadzeniu działalności podmiotu leczniczego nie jest wymagane, aby osoba go prowadzącą robiła to osobiście – może do tego zatrudnić personel medyczny, zorganizować zaplecze medyczne i w tej sposób świadczyć usługi lecznicze. Tak utworzony zakład leczniczy będzie podlegał obowiązkowi wpisu do rejestru.

A co z lekarzami dentystami?

Zgodnie z art. 2 ust. 2 Ustawy o działalności leczniczej ilekroć w ustawie jest mowa o lekarzu rozumie się przez to także lekarza dentystę. Wynika z tego, iż skoro w ustawie jest wprost napisane, że lekarze zamierzający wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej zobowiązani są do dokonania wpisu do rejestru, lekarze dentyści również takiemu obowiązkowi podlegają.

Co grozi za niedokonanie wpisu do rejestru?

Zgodnie z art. 601 § 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń: Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Nie warto zatem ryzykować wykonywania zawodu w ramach działalności leczniczej bez dokonania wpisu w odpowiednim rejestrze – może to Państwa narazić na niepotrzebne niedogodności i stres związany z ewentualną odpowiedzialnością prawną.


Mamy nadzieję, że powyższy wpis rozjaśnił wątpliwości kogo dotyczy obowiązek wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i zachęcił Państwa do śledzenia dalszych publikacji na naszym blogu.

W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji – wystarczy kliknąć na naszej stronie internetowej w zakładkę KONTAKT . Na nurtujące Państwa pytania staramy się odpowiadać na bieżąco.

 

Do usłyszenia!