Blog kancelarii

Aktualności oraz wpisy blogowe kancelarii


Etapy postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Blog pandemia up konsumenta2.png
 

Tak jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie (2020-04-30), aktualna procedura w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej została wzbogacona o dodatkowe etapy. W stanie prawnym na dzień sporządzenia niniejszego artykułu kolejność poszczególnych czynności prezentuje się następująco:

1.     Etap pierwszy 

Złożenie wniosku do właściwego Sądu Rejonowego (Wydziału gospodarczego ds. upadłości), który wszczyna całą procedurę. Może on być złożony zarówno przez samego dłużnika jak i wierzyciela. Wniosek w pierwszej kolejności jest badany pod kątem wymogów formalnych (wniosek jest składny na urzędowym formularzu, który zawiera min. dane osobowe wnioskującego, informacje na temat jego stanku majątkowe oraz inne elementy wskazane wprost w art. 491[2] ust. 4 ustawy Prawo Upadłościowe). Jeżeli pismo nie zawiera braków formalnych to Sąd przystępuje w składzie jednego sędziego do jego merytorycznego rozpoznania. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zostaje wydane postanowienie, w którym zostaje ogłoszona upadłość dłużnika.  Postanowienie o ogłoszeniu upadłości dłużnika zawiera w szczególności:

- dane dłużnika

- wezwanie wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze;

- wyznaczenie osoby syndyka 

Oraz inne elementy wskazane w art. 491 [5] Prawa Upadłościowego  Postanowienie jest publikowane w Monitorze Sądowo Gospodarczym. Jeżeli wniosek został oddalony, wnioskodawcy przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Sądu Okręgowego, który rozpoznaje je jako Sąd drugiej instancji. 

2.     Etap drugi tzw. „właściwe postępowanie upadłościowe”

W pierwszej kolejności gdy dłużnik posiada majątek, który może podlegać podziałowi (likwidacji) oraz posiada zdolność zarobkową ustalana jest lista wierzytelności. Wierzyciele powinni zgłosić swoje wierzytelności w terminie wskazanym przez Sąd. 

Po ustaleniu poszczególnych wierzytelności przysługujących wierzycielom od dłużnika syndyk przeprowadzenia likwidację majątku dłużnika. Wyboru sposobu likwidacji dokonuje syndyk, który może pisemnie upoważnić upadłego do sprzedaży ruchomości należących do masy upadłości. Wierzycielom, dłużnikowi oraz  określonym osobom trzecim przysługuje skarga do sądu upadłościowego  w stosunku do czynności podjętych przez syndyka (lub w stosunku do zaniechania podjęcia czynności). 

Kolejnym niezbędnym krokiem postępowania upadłościowego jest zatwierdzenie przez sędziego komisarza listy wierzytelności zgłoszonych przez wierzycieli. Na podstawie zebranych dotychczas informacji syndyk sporządza planu podziału sumy uzyskanej z likwidacji majątku. Dokument jest doręczany dłużnikowi oraz wierzycielom, którzy mogą zgłosić w stosunku do niego zarzuty. Plan podlega zatwierdzeniu przez sędziego komisarza. Po uprawomocnieniu się planu syndyk przystępuje do jego wykonania. 

Omawiany etap postępowania kończy  się wydaniem przez sąd postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli w którym zostaje określony zakres i czas w jakim dłużnik jest zobowiązany spłacać zobowiązania wskazane w  liście wierzytelności.

3.     Etap końcowy – wykonanie planu spłaty wierzycieli 

Podczas ostatniego etapu upadły powinien dokonywać spłaty na rzecz wierzycieli zgodnie z zatwierdzonym przez Sąd planem spłat.  W okresie wykonywania planu upadły nie może dokonywać czynności prawnych, dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli (jest to np. zaciągnięcie nowych zobowiązań takich jak pożyczka czy kredyt). Upadły jest ponadto zobowiązany do corocznego składania Sądowi sprawozdania z wykonywania planu spłaty. Zgodnie z treścią ww. ustawy po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli (czyli mówiąc prościej po wykonaniu planu spłaty Sąd stwierdza postanowień umorzenie wszystkich zobowiązań dłużnika)