Blog kancelarii

Aktualności oraz wpisy blogowe kancelarii


Waloryzacja Wynagrodzenia Wykonawcy w Prawie zamówień publicznych cz. II

W poprzednim wpisie powiedzieliśmy sobie, czym jest waloryzacja wynagrodzenia, wskazaliśmy na obligatoryjne elementy umownej klauzuli waloryzacyjnej i pokrótce je omówiliśmy. Dzisiejszy wpis stanowić będzie kontynuację poprzedniego. Poruszymy w nim m.in. m.in. temat tego, czym się kierować ustalając sposób określenia wpływu zmiany ceny materiałów lub kosztów na koszty wykonania zamówienia, jakie może być źródło zmiany wynagrodzenia, a także sądowej waloryzacji wynagrodzenia.

Czym się kierować ustalając sposób określenia wpływu zmiany ceny materiałów lub kosztów na koszty wykonania zamówienia, oraz maksymalną wartość zmiany wynagrodzenia?

Przede wszystkim, ustalając maksymalną dopuszczalną wartość zmiany wynagrodzenia powinniśmy uwzględnić czas trwania danej umowy – im dłuższy okres trwania umowy, tym wyższa powinna być wspomniana wartość, a także zmianą wybranego wcześniej wskaźnika na przestrzeni ubiegłych lat, przy zestawieniu ich z prognozowanym wzrostem cen, publikowanym przez GUS czy portale branżowe.

Co do sposobu określenia wpływu zmian na koszty wykonania zamówienia, odpowiedź nie może być jednoznaczna. Istnieje kilka sposobów, którymi może posiłkować się zamawiający.

Metoda uproszczona polega na indeksowaniu całości wynagrodzenia, bez podziału na poszczególne jego składniki. Jest ona dość prosta w stosowaniu, jednak nie uwzględnia zmian poszczególnych części składowych zamówienia, co może być jej istotnym minusem. W tym przypadku każda ze Stron umowy może wystąpić z żądaniem zmiany wynagrodzenia w stosunku do wskaźnika, który został ogłoszony dla początkowego terminu ustalenia zmiany wynagrodzenia, jakim jest dzień zawarcia danej Umowy.

Kolejną możliwą do zastosowania metodą jest metoda szczegółowa, która wymaga od nas podziału wynagrodzenia wykonawcy na poszczególne części składowe, które będą odrębnie indeksowane. Do każdej z tych części składowych zastosujemy inny wskaźnik (współczynnik) przy obliczaniu wpływu zmiany. Przykładowo odrębne obliczenia zastosujemy dla wskazania różnic w wynagrodzeniu wykonawcy, wartości materiału i używanego sprzętu. Dla wskazania różnicy wynagrodzenia warto kierować się danymi publikowanymi przez GUS.

Przy określaniu sposobu określenia wpływu zmiany ceny materiałów lub kosztów na koszty wykonania zamówienia nie można pominąć kwestii metody wypłaty tego wynagrodzenia.

Warunki płatności za zrealizowanie przedmiotu umowy muszą być na tyle przemyślane by umożliwiały dokonanie zmiany wynagrodzenia.

Źródło zmiany wynagrodzenia:

Źródłem zmiany wysokości wynagrodzenia może być sama umowa, ale też aneks sporządzony z uwzględnieniem wytycznych zawartych w umownej klauzuli waloryzacyjnej zawierającej wszystkie elementy opisane w art. 439 ust. 2 Pzp

Klauzula zawiera elementy do jej automatycznego zastosowania bez aneksu.

Klauzule niedozwolone:

Jak wskazuje r.pr. Ewa Walkowiak podczas szkolenia przeprowadzanego w ramach współpracy z Wolters Kluwer Polska, pt. „Waloryzacja wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych”,

sprzeczne z przepisami p.z.p. są w szczególności klauzule, które:

  • mają charakter iluzoryczny i skutkują jedynie pozornym spełnieniem obowiązku ustawowego,

  • nieprecyzyjne, wewnętrznie sprzeczne, niejasne, niekompletne i w rezultacie wymagają późniejszych interpretacji,

  • skutkują zmniejszeniem wynagrodzenia wykonawcy w przypadku wzrostu cen rynkowych,

  • przerzucają większość ryzyka zmiany cen materiałów lub kosztów na wykonawców.

Sądowa waloryzacja wynagrodzenia:

Na koniec warto przypomnieć, iż Wykonawca może dochodzić zmiany wynagrodzenia także sądownie w oparciu o tzw. klauzulę rebus sic stantibus z art. 357 ind. 1 Kodeksu cywilnego.

Ww. przepis stanowi, iż w przypadku nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo grożącej jednej ze stron rażącej straty, które nie były możliwe do przewidzenia przy zawieraniu umowy przez strony – sąd, po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, może: albo oznaczyć na nowo wysokość świadczenia bądź sposób wykonania umowy, albo orzec o rozwiązaniu umowy

 

Mamy nadzieję, że nasze wpisy okażą się dla Państwa czytelne oraz przydatne. Pozostajemy do Państwa dyspozycji zarówno poprzez formularz w zakładce „kontakt”, jak i pod wskazanym tam numerem telefonu.

Do usłyszenia!