Blog kancelarii

Aktualności oraz wpisy blogowe kancelarii


Wpływ koronawirusa na zawarcie umowy o świadczeniu usług turystycznych

Blog Pandemic 3b.png
 

W ostatnich wpisach przybliżyliśmy Państwu tematykę związaną z uznaniem pandemii koronawirusa jako siłę wyższą, a także jej wpływ na wykonywanie umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług. W niniejszym wpisie pragniemy skupić się na wpływie pandemii w związku z zawartą umową o świadczenie usług turystycznych. 

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii w naszym kraju odwołana została przeważająca część lotów. W takim przypadku zakupiona wycieczka nie może zostać zrealizowana zgodnie z umową – wyjazd na upragnione wakacje nie może się odbyć w określonym terminie albo w ogóle nie może się odbyć.

Mówiąc językiem prawniczym – świadczenie biura podróży (organizatora) stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności.  

W wyżej wymienionym przypadku podróżnemu przysługuje prawo do odstąpienia od zawartej umowy. W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności istnieje możliwość uzyskania zwrotu pełnej kwoty uiszczonej ceny.

Przepisy, które regulują definicję imprezy turystycznej oraz zasady rezygnacji z takiej imprezy są zawarte w Ustawie z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy w przypadku naszego klienta mamy do czynienia z imprezą turystyczną w rozumieniu przedmiotowej ustawy. 

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające warunki, o których mowa w art. 5 ust. 1 (usługi turystyczne zostały połączone przez jednego przedsiębiorcę turystycznego, w tym na prośbę podróżnego lub zgodnie z jego wyborem, przed zawarciem umowy obejmującej wszystkie usługi).

Powyższe oznacza, że zakup zorganizowanej wycieczki co do zasady spełnia powyższe wymogi.

Jak zatem skutecznie odstąpić od tak zawartej umowy w związku z panującą pandemią?

Podróżny może podjąć decyzję o rezygnacji z imprezy turystycznej w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie.

Fakt aktualnego występowania pandemii w różnych częściach świata należy uznać za nieuniknioną i nadzwyczajną sytuację, co zostało potwierdzone w przepisach specustawy z dnia 2 marca 2020r.

W celu skutecznego dokonania rezygnacji podróżny powinien złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W przedmiotowym oświadczeniu należy wskazać nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności występujące w miejscu docelowym, tj. fakt występowania pandemii wirusa. W takim przypadku podróżny powinien otrzymać zwrot wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej. Należy jednak wyraźnie podkreślić, iż w omawianej sytuacji podróżnemu nie należy się już żadne dodatkowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

W razie zaistnienia złej sytuacji finansowej biura podróży interes podróżujących jest zabezpieczony poprzez możliwość dochodzenia zwrotu wpłaconych kwot od Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeżeli odstąpienie od umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, a podróżny odstąpił na podstawie tej podstawie od umowy, przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje również zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.