Blog kancelarii

Aktualności oraz wpisy blogowe kancelarii


Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych - alternatywa dla sporu sądowego z placówką medyczną

Prawnik gdańsk, radca prawny gdynia, radca prawny gdańsk, pomoc prawna prawo medyczne

Wprowadzenie nowego rozporządzenia

W dniu 10 czerwca 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące sposobu ustalania wysokości świadczenia kompensacyjnego za zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć pacjenta.

Możliwość wypłaty świadczeń kompensacyjnych

Wspomniane rozporządzenie umożliwia wypłacanie pacjentom i ich bliskim świadczeń kompensacyjnych z tytułu krzywdy doznanej na skutek działania placówki medycznej. Jest to nowy tryb, który pozwala na przyznawanie wsparcia finansowego bez długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego. Co ważne, nie wymaga on udowodnienia winy placówki medycznej. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest możliwość uniknięcia szkody.

Składanie wniosku o świadczenie kompensacyjne

Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego należy złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta. Maksymalny termin na jego złożenie to rok od dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się o przyczynach jego złożenia. Wniosek podlega opłacie w wysokości 300 złotych, która jest zwracana w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego.

Procedura rozpatrywania wniosku

Rzecznik Praw Pacjenta w ramach prowadzonego postępowania może żądać udzielenia informacji, złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy. Obejmuje to wszystkie okoliczności, które mogą przyczynić się do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy oraz jej załatwienia.

Dostęp do dokumentacji medycznej

Zgodnie z przepisem art. 67y ust. 1 Ustawy o Prawach Pacjenta, Rzecznikowi przysługuje dostęp do dokumentacji medycznej dotyczącej osoby, której dotyczy zdarzenie medyczne, niezbędnej do rozpatrzenia wniosku.

Informowanie placówki medycznej

Rzecznik informuje o wypłacie świadczenia kompensacyjnego podmiot wykonujący działalność leczniczą, z którego działalnością wiązał się wniosek (art. 67zd ust. 2 Ustawy o Prawach Pacjenta). Dzięki temu placówka uzyskuje wiedzę o fakcie zrzeczenia się przez wnioskodawcę roszczeń odszkodowawczych przeciwko niej. Dodatkowo, podmiot medyczny, który został poinformowany przez Rzecznika o wypłacie świadczenia, ma obowiązek przeprowadzenia analizy przyczyn zdarzenia medycznego oraz wdrożenia działań na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej (art. 67zd ust. 3 Ustawy o Prawach Pacjenta). Działania te mają na celu zapobieżenie ponownemu wystąpieniu zdarzenia medycznego.

Podsumowanie

Podsumowując, należy pochwalić nową inicjatywę Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu skrócenie drogi do dochodzenia roszczeń związanych ze zdarzeniami medycznymi. Mamy nadzieję, że w praktyce będzie to równie efektywne, co w teorii.

Problem ws. medycznej ? Skontaktuj się z naszą Kancelarią. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie prawa medycznego, skontaktuj się z naszą kancelarią specjalizującą się w prawie medycznym. Zapewniamy obsługę zarówno podmiotom medycznym, jak i indywidualnym osobom. Nasza kancelaria  z Gdańska oferuje kompleksowe wsparcie w sprawach związanych z prawem medycznym. 

Każda sprawę analizujemy pod kontem indywidualnych potrzeb naszych Klientów !

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

1. Czym jest Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych?

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to mechanizm, który umożliwia pacjentom i ich bliskim otrzymanie świadczeń kompensacyjnych za szkody doznane na skutek działania placówki medycznej bez konieczności przeprowadzania długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego.

2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie kompensacyjne?

Podstawowym warunkiem jest możliwość uniknięcia szkody. Nie jest wymagane udowodnienie winy placówki medycznej.

3. Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego?

Wniosek należy złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta. Maksymalny termin na jego złożenie to rok od dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się o przyczynach jego złożenia. Wniosek podlega opłacie w wysokości 300 złotych, która jest zwracana w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego.

4. Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Rzecznik Praw Pacjenta może żądać udzielenia informacji, złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy. Obejmuje to wszelkie dokumenty medyczne oraz inne materiały, które mogą pomóc w wyjaśnieniu stanu faktycznego sprawy.

5. Czy placówka medyczna jest informowana o przyznaniu świadczenia?

Tak, Rzecznik Praw Pacjenta informuje podmiot wykonujący działalność leczniczą o wypłacie świadczenia kompensacyjnego. Placówka jest wtedy zobowiązana do przeprowadzenia analizy przyczyn zdarzenia medycznego oraz wdrożenia działań na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.